Początek roku szkolnego jest czasem pełnym napięcia, wyczekiwanym z niecierpliwością nie tylko przez dzieci, ale również przez ich rodziców i opiekunów. Ci ostatni starają się zwykle mądrze zaplanować czas swoim podopiecznym. Jednym z ciekawszych pomysłów wydają się w tym kontekście warsztaty dla dzieci. Nie każdy wie jednak, jak je wybrać.

Zajęcia pozalekcyjne – dlaczego warto?

Jeszcze zanim zaczniemy analizować ofertę warsztatów dla dzieci, musimy zastanowić się nad tym, czy nasze dziecko w ogóle potrzebuje zajęć pozalekcyjnych. Choć zdania na ten temat wydają się być podzielone, wsłuchując się w głosy zwolenników i przeciwników takiego rozwiązania szybko można dojść do wniosku, że zajęcia pozalekcyjne nie są wcale oceniane źle. Wątpliwości budzi nie zapisywanie maluchów na zajęcia, ale sugerowanie im tych warsztatów, które dzieciom wcale się nie podobają, są jednak odzwierciedleniem ambicji ich rodziców.

Same warsztaty dla dzieci w Częstochowie mają szereg zalet zasługujących na szczególne podkreślenie. Na pierwszy plan wysuwa się to, że poszerzają wiedzę dziecka, pozwalają mu na dowiedzenie się czegoś więcej na swój temat, podnoszą samoocenę i ułatwiają nawiązywanie nowych przyjaźni. Przyczyniają się też do tego, że można spędzać czas znacznie bardziej kreatywnie niż miało to miejsce do tej pory.

Jakie warsztaty dla dzieci wybrać?

Jak już wspomniano, jednym z najczęściej popełnianych błędów jest wybieranie zajęć, które wcale nie interesują malucha. Owszem, dziecko nie miało jeszcze kontaktu z każdą formą aktywności, nie jest więc wcale powiedziane, że nie kryje się w nim potencjał szachisty lub karateki. Opierając się jedynie na własnej intuicji warto liczyć się z tym, że warsztaty mogą nie spodobać się maluchom. Jeśli tak się stanie, zmuszanie dzieci do uczestnictwa w nich nie będzie najlepszym pomysłem.

Jeśli więc chcemy mieć pewność, że maluch będzie chodzić na zajęcia pozalekcyjne z przyjemnością, starajmy dopasować je do jego upodobań. Dobrym pomysłem może być też rozmowa z dzieckiem na temat tego, co chciałoby robić po lekcjach. Może się okazać, że córka marzy skrycie o treningu piłkarskim, a syn już teraz docenia znaczenie znajomości języka angielskiego. Spełniając marzenia dzieci możemy mieć pewność, że zajęcia pozalekcyjne nie będą ich nudzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *