W placówkach medycznych wymaga się przestrzegania higieny. W tym celu stosuje się dezynfekcję i sterylizację. Na czym polegają i kiedy się je stosuje? Wyjaśniamy w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury.

Dezynfekcja medyczna

Dezynfekcja polega na zniszczeniu wirusów, bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów, które osiadają na różnych powierzchniach i unoszą się wraz z powietrzem. Do dezynfekcji medycznej stosuje się różne środki chemiczne w postaci płynów, sprayów, ściereczek.

Na rynku dostępnych jest wiele środków, którymi można przeprowadzić dezynfekcję. To w pełni bezpieczne dla zdrowia preparaty, które także nie niszczą powierzchni. Ich skuteczność zależy od wykorzystanego związku chemicznego. Różnią się także kolorem i zapachem. Dezynfekcję w placówkach medycznych przeprowadza się regularnie.

Sterylizacja medyczna

Sterylizacja ma także na celu unicestwienie wirusów, bakterii grzybów i innych drobnoustrojów, ale w taki sposób, że będziemy mieli 100% pewność, że przedmioty poddane sterylizacji zostały wyjałowione.

Proces polega zazwyczaj na umieszczeniu danego przedmiotu w urządzeniu i wyjałowienia go np. dzięki bardzo wysokiej temperaturze i wysokiemu ciśnieniu, wykorzystaniu środków chemicznych, promieniowaniu lub gazu.

Dezynfekcja i sterylizacja – różnice?

Dezynfekcję przeprowadza się wtedy, gdy istnieje umiarkowane zagrożenie zarażeniem się wirusem lub bakterią. Sterylizacja daje 100% pewność, że do zakażenia nie dojdzie, zatem wszystkie narzędzia i przedmioty, które mają styczność z przerwaną tkanką, ranami są jej poddawane.

Samą dezynfekcją nie otrzymamy takich efektów, jak sterylizacją. Ten drugi proces całkowicie wyjaławia dany przedmiot. Należy także podkreślić, że dezynfekcja jest zawsze przeprowadzana, jako pierwszy etap w sterylizacji.

Podsumowując, sterylizacja medyczna i dezynfekcja medyczna są bardzo istotnymi procesami, które należy wykonywać w każdej placówce medycznej, ale nie tylko. Dezynfekcję przeprowadza się w wielu miejscach, w których przebywają ludzie. Sterylizacji podlegają narzędzia i urządzenia wykorzystywane np. przez kosmetyczki. Wszystko po to, aby zapewnić jak najlepsze bezpieczeństwo dla ludzi. Dlatego ważne jest, aby stosować sprawdzone i certyfikowane preparaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *