Frezarki CNC to urządzenia wykorzystywane w zakładach produkcyjnych oraz mniejszych warsztatach. Umożliwiają one precyzyjną obróbkę materiałów takich jak drewno, sklejka, płyty OSB i MDF, a także aluminium i metale lekkie. Warto poznać charakterystykę tych urządzeń i dowiedzieć się, dlaczego wiele zakładów produkcyjnych tak chętnie je stosuje.

Jakie wyróżniamy rodzaje frezarek CNC

Na rynku można spotkać wiele rodzajów frezarek, które w znacznym stopniu różnią się budową. Co za tym idzie, są one przeznaczone do obróbki różnych materiałów. Najbardziej popularne są frezarki jednowrzecionowe, jednak w zakładach produkcyjnych można spotkać również frezarki wielowrzecionowe.
Nie jest to oczywiście jedyny podział frezarek. Istnieją również znacznie bardziej zaawansowane technologicznie rodzaje frezarek, które służą do obróbki najbardziej skomplikowanych materiałów. Można wśród nich wyróżnić frezarki pionowe, które sprawdzają się doskonale przy obróbce materiałów o małych gabarytach oraz frezarki poziome do obróbki większych gabarytowo przedmiotów. W wielu zakładach produkcyjnych wykorzystuje się różne metody frezowania, dlatego wybór odpowiedniego rodzaju frezarki jest niezwykle istotny.

Zastosowanie frezarki CNC

Frezarka CNC wyposażona jest w ostrze, które nazywa się frezem. Podczas pracy urządzenia wykonuje ono obrotowe ruchy, przesuwając się względem obrabianej powierzchni. W ten sposób, frez nadaje danej powierzchni określony wcześniej kształt. Frezarki CNC sterowane są za pomocą oprogramowania, co oznacza, że dzięki nim można tworzyć skomplikowane detale, nawet w produkcji przemysłowej.
Frezarki CNC idealnie sprawdzają się w zakładach zajmujących się produkcją mebli czy okien. Korzystają z nich również osoby, które zajmują się obrabianiem materiałów w domowych warunkach. Dla takich osób istnieją specjalne mini frezarki, które są znacznie tańsze i posiadają mniejsze gabaryty.

Podsumowanie

Frezarka to niezwykle przydatne urządzenie w każdym zakładzie produkcyjnych. Umożliwia ona obróbkę niemalże każdego materiały za pomocą metody skrawania. Zaawansowane funkcje sterowania maszyną umożliwiają precyzyjną obróbkę oraz tworzenie skomplikowanych detali.
Przed wyborem odpowiedniej frezarki warto wziąć pod uwagę kilka kwestii związanych z serwisem takiego urządzenia. Bardzo istotnym aspektem jest dostępność serwisu oraz warunki gwarancji producenta.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Top Poręba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *