W okresie wakacji wielu rodziców głowi się nad tym, jak zorganizować dziecku czas, jednocześnie nie zaniedbując własnych obowiązków i pasji. Trzeba przyznać, że znalezienie jasnego rozwiązania tej kwestii jest nie lada wyzwaniem. Rodzice, którzy nie chcą rozstawać się z pociechą na długo, mogą skorzystać z możliwości jakie oferują półkolonie.

Czym są półkolonie dla dzieci?

Półkolonie różnią się od kolonii tradycyjnych tym, że są one organizowanie nieopodal miejsca zamieszkania dzieci. Każdy uczestnik codziennie stawia się na wyznaczone przez opiekuna zajęć miejsce, aby wziąć udział w przygotowanych na dany dzień atrakcjach.

Programy poszczególnych półkolonii mogą znacząco się od siebie różnić. Ich wspólną cechą jest jednak to, że zajęcia trwają w określonych godzinach, a po ich skończeniu dzieci wracają do swoich domów. W tym czasie rodzice mogą bez żadnych zakłóceń oddawać się swoim obowiązkom zawodowym.

Półkolonie – dla kogo?

Półkolonie cieszą się największą popularnością wśród dzieci, które nie przekroczyły 13 roku życia. Dlaczego? Ponieważ zgodnie z zaleceniami ekspertów zostawianie młodszego dziecka samemu sobie lub pozwalanie, aby samodzielnie decydowało o formie wakacyjnej rozrywki, jest wysoce niewskazane.

Po pierwsze, pozostawienie dziecka, które ma mniej niż 7 lat samemu sobie jest zabronione prawnie. Pedagodzy są jednak zgodni co do tego, że przepis ten jest niedoskonały, a wiek, w którym dziecko może zostać samo w domu, powinien być podniesiony.

Jakie są zalety uczestnictwa w półkoloniach?

Współczesne formy rozrywki, czyli wszelkiego rodzaju elektroniczne gadżety, są w rękach dziecka niebezpieczne. Problematyczne są nie tylko treści zamieszczane na wielu portalach rzekomo przeznaczonych dla dzieci, ale także fakt, że urządzenia te są wysoce uzależniające. Niejednokrotnie słyszymy przecież o rodzicach, którzy nie mogą oderwać swoich pociech od ekranów telewizora, komputera czy smartfona.

Zapisanie dziecka na półkolonie jest doskonałą okazją do tego, aby pokazać dziecku rozmaite sposoby spędzania wolnego czasu, które w przyszłości mogą przerodzić się w wielką pasję. Ponadto, półkolonie dla dzieci są świetną okazją do nawiązania nowych przyjaźni, które mogą trwać nawet po zakończeniu wakacyjnych przygód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *