Każdy odpowiedzialny rodzic dba nie tylko o szczęście i fizyczny dobrostan swojego potomka, ale też o jego wszechstronny rozwój oraz przestrzeń do odkrywania i rozwijania talentów. Zwłaszcza w zakresie rozwoju kreatywności szkoła nie zawsze jest w stanie zaspokoić w pełni tę potrzebę, warto więc rozejrzeć się za warsztatami dla dzieci lub zajęciami pozalekcyjnymi.

Zajęcia plastyczne

Dzieci chętnie łapią za kredki i zazwyczaj chętnie rysują bez żadnych instrukcji czy zachęt ze strony dorosłych. Łatwo więc wpaść w pułapkę myślenia, że wystarczy sfinansować zakup odpowiednich materiałów plastycznych, a młody człowiek sam rozwinie swój talent. Niestety, nie jest to takie proste. Rysowanie czy malowanie bez instruktora będzie wprawdzie poprawiać koordynację oko-ręka, ale nie przyczyni się do lepszej techniki i kompozycji. Książki i poradniki w Internecie mogą wytłumaczyć wiele rzeczy, ale żywy, doświadczony instruktor będzie również mógł poprawić błędy i udzielić wskazówek.

Zajęcia z rysunku czy malarstwa często są organizowane w lokalnych domach kultury i stamtąd warto rozpocząć poszukiwania – takie zajęcia są dofinansowywane przez samorząd, więc zazwyczaj nie są drogie. Jeśli ich poziom jest niezadowalający, można zwrócić się do prywatnych firm organizujących artystyczne warsztaty dla dzieci (Częstochowa).

Rękodzieło

Istnieją dziesiątki technik rękodzielniczych, a każda będzie dopasowana do innego charakteru, ale też i wieku dziecka. Na przykład haft krzyżykowy będzie idealny dla osoby cierpliwej, spokojnej i lubiącej pracować wg gotowego schematu, ale koniecznie wystarczająco dużej, aby posługiwać się igłą. Decoupage jest znacznie mniej monotonny i bardziej odpowiedni dla osoby, która chce pracować zgonie ze swoją własną wizją.

Zajęcia z rękodzieła rzadko przyjmują formę kursu, są to raczej pojedyncze warsztaty dla dzieci lub dorosłych prezentujące poszczególne techniki. Warto się na nie wybrać, aby bez konieczności zakupu odpowiednich materiałów dowiedzieć się, czy dana technika odpowiada naszemu podopiecznemu – należy jednak zwrócić uwagę, czy są dostosowane do wieku dziecka.

Muzyka

Utalentowane muzycznie dzieci warto uczyć gry na instrumentach i śpiewu. Wspólne śpiewanie znanych piosenek do podkładu z Internetu jest miłym sposobem rodzinnego spędzania czasu, ale niestety nie uczy zbyt wiele.

Aby młody człowiek zapoznał się z nutami i poprawnymi technikami śpiewu lub gry na instrumentach, warto wysłać go do państwowej szkoły muzycznej. Czasem taka forma nauki nie jest skuteczna, np. ze względu na rygor zbyt przypominający szkolny. Wówczas z pomocą mogą przyjść prywatne firmy oferujące warsztaty bardziej skoncentrowane na nauce przez zabawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *