Echokardiografia płodu to badanie umożliwiające ocenę anatomii serca, przepływu krwi przez serce oraz ruchu mięśnia sercowego i zastawek. Kiedy warto je wykonać i jak przebiega?

Echo serca

Echokardiografię płodu można wykonać bardzo wcześnie, bo między 12 – 17 tygodnia ciąży lub nieco później, na przykład w okolicach 28 – 32 tygodnia ciąży. Za pomocą badania można wykryć wady serca, podczas jego przebiegu ocenia się między innymi anatomię serca, ruch mięśnia sercowego, nieprawidłowości w układzie krążenia. Pełna ocena jest jednak możliwa dopiero po 18 tygodniu ciąży. Warto podkreślić, że badanie jest bezbolesne i bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka.

Dlaczego warto wykonać takie badanie?

Echo serca płodu to jeden ze sposobów na to, aby skontrolować stan zdrowia rozwijającego się dziecka. Chociaż do niedawna trudno było sobie wyobrazić, żeby można było przeprowadzać operacje w łonie matki, dziś jak najbardziej jest to możliwe. Echo serca to szansa dla maluszka, aby mógł żyć i normalnie funkcjonować po urodzeniu. Nawet gdy nie da się wykonać operacji w łonie matki, lekarze będą przygotowani w odpowiedni sposób na przyjście dziecka na świat. Dzięki temu będą w stanie otoczyć go najlepszą opieką medyczną, będą mieć też czas, aby ustalić plan działania i leczenia.

Gdzie wykonać takie badanie?

Badanie echa serca płodu można najlepiej wykonać w dobrej klinice, można to zrobić prywatnie, gdyż koszty nie są zbyt wysokie. Można sobie poczytać więcej na ten temat na stronie internetowej www.gyncentrum.pl/echo-serca-plodu-echokardiografia. Chociaż echo serca zazwyczaj wykonuje się na podstawie wskazań medycznych, to każda ciężarna może zdecydować się na sprawdzenie zdrowia dziecka w ten sposób. Trzeba pamiętać, że wykonując badania prenatalne oraz echo serca, na pewno mamy większe szanse na to, aby pomóc dziecku, jeszcze przed pojawieniem się go na świecie. Bez wątpienia warto korzystać z nowoczesnej medycyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *