Jesień to moment gdy wiele osób postanawia zadbać o zdrowie i podejmuje wyzwanie odchudzania. Jest to proces trudny, jednak ma prostą zasadę: należy spożywać mniej kalorii. Zarówno ćwiczenia, jak i niskokaloryczna dieta są doskonałym sojusznikiem odchudzania i mogą pomóc w tym procesie. Dla kogo odpowiednia będzie dieta niskokaloryczna i czy każda osoba cierpiąca na otyłość może sobie na nią pozwolić?

Czym jest dieta niskokaloryczna?

Dieta niskokaloryczna w swym fundamencie opiera się na ograniczeniu liczby spożywanych podczas swojego dnia kalorii. W założeniach dieta ta powinna się zmieścić w przedziale 1300-1600 kalorii. Stosując tę dietę należy zadbać o lekkość spożywanych posiłków, lecz przy tym bilansować dostarczane do organizmu rodzaje substancji. Najłatwiej robić to poprzez wprowadzenie do diety dużej ilości warzyw.

Dietę niskokaloryczną stosować można maksymalnie około pięciu tygodni. Po tym czasie należy zrobić przerwę by zanadto nie eksploatować organizmu. Odpowiedni bilans i zachowanie równowagi to podstawa funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Dieta niskokaloryczna i jej wpływ na zdrowie

Wedle profesorów amerykańskich uniwersytetów w Kalifornii i Kolorado, dieta niskokaloryczna może nieść zbawienny wpływ na zdrowie człowieka a nawet wydłużać życie. To że tego typu dieta wydłuża życie, udowodniono na dwóch przykładach – kilkuset badanych mieszkańców amerykańskich wspólnot mormonów oraz badań na kilku tysiącach pacjentów z japońskiej Okinawy.

W obu nadmienionych przypadkach mieszkańcy stosujący dietę niskokaloryczną żyli średnio 3 lata dłużej niż ich sąsiedzi nie stosujący żywienia niskokalorycznego. Czemu tak się działo? Badania naukowe mówią same za siebie – wiele procesów metabolicznych zachodzi wolniej, jeśli spożywasz tylko około 80 procent dziennego zapotrzebowania żywnościowego oraz zastępujesz ciężkostrawne pokarmy lekkostrawnymi. Takie podejście do tematu odżywiania spowalnia podział komórek co jednocześnie spowalnia starzenie się organizmu.

Dieta niskokaloryczna, czy każdy może ją stosować?

Niestety, jak wszystkie wyspecjalizowane diety również niskokaloryczna nie jest uniwersalna i tym samym nie jest dla każdego. Diety niskokalorycznej powinni unikać przede wszystkim aktywni regularnie trenujący sportowcy. Biegasz maratony, czy należysz do kadry piłki nożne? Nie podejmuj diety z małą ilością kalorii ponieważ organizm szybko wyeksploatuje się i zamiast zbawiennego wpływu na organizm małokaloryczna dieta może zaszkodzić. Unikać tej diety muszą też osoby młode w wieku dojrzewania oraz kobiety starające się o dziecko.

Jeśli jesteś na diecie niskokalorycznej, powinieneś również upewnić się, że przyjmujesz wszystkie ważne dla organizmu składniki odżywcze. W przypadku ograniczenia się do zamawiania w sieciach garmażeryjnych posiadających monotematyczne menu, narażasz się na ryzyko rozwoju groźnych niedoborów witaminowych w dłuższej perspektywie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *