Z roku na rok karboksyterapia pozyskuje coraz większe grono swoich zwolenników, którzy potrafią docenić jej wielowymiarowe i przede wszystkim skuteczne działanie. Nawet w opisujących ten zabieg artykułach wciąż jednak spotyka się z różnymi przekłamaniami na jej temat. Najwyższa pora rozprawić się z tymi najczęściej powtarzanymi mitami.

Mit nr 1 – zabieg jest groźny dla organizmu

Z całą pewnością nie. Karboksyterapia to zabieg medyczny, a nie kosmetyczny i już sam ten fakt świadczy o jego bezpieczeństwie. Żaden dyplomowany lekarz nigdy nie podjąłby się przeprowadzenia zabiegu, który mógłby narazić pacjenta na poważny uszczerbek na zdrowiu.

Bezpieczeństwo zapewniane jest i przez lekarza, i przez używane przez niego narzędzia. Sprzęty i sam dwutlenek węgla powinny być certyfikowane.

Mit nr 2 – zabieg jest bolesny

Całe szczęście to również jest mit. Osoby, które boją się bólu, tym razem mogą od razu się uspokoić, albowiem odczucia pojawiające się podczas zabiegu są minimalne. Występują, ale praktycznie się ich nie dostrzega. Nie można ich też uznać za coś typowo nieprzyjemnego.

Lekarze celowo stosują dwutlenek węgla o temperaturze zbliżone do temperatury ciała, albowiem przy takiej technice przeprowadzania zabiegu wywołuje on najmniejszy dyskomfort i staje się praktycznie nieodczuwalny dla ciała.

Mit nr 3 – zabieg pozostawia trwałe ślady

Pewne drobne lub w rzadkich przypadkach nieco większe siniaki mogą oczywiście pojawić się na skórze tuż po karboksyterapii, ale jest to objaw całkowicie normalny, który bardzo szybko ustępuje. Defekty widoczne są w miejscach zetknięcia się igły urządzenia z powierzchnią skóry.

Ślady nie są jednak trwałe i znikają bardzo szybko. Czas gojenia się skóry zależy od pewnych indywidualnych uwarunkowań. U niektórych siniaki znikają już po jednym dniu, u innych mogą goić się cały tydzień.

Mit nr 4 – zabieg wymaga długiej rekonwalescencji

Prawda jest natomiast taka, że karboksyterapia praktycznie w ogóle nie wymaga żadnej rekonwalescencji. Pacjenci po zabiegu od razu wracają do swojego normalnego życia i wszystkich tych czynności, którymi zajmowali się przed nim.

Uważać trzeba jedynie na kąpiele w basenach oraz saunę. Wszelkie zalecenia co do postępowania po karboksyterapii są podawane pacjentowi przez lekarza.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *