Chirurgia rozwija się bardzo dynamicznie, więc praktycznie z roku na rok pojawiają się innowacyjne metody radzenia sobie z ludzkimi schorzeniami czy urazami. Od wieków jednak jedno pozostaje niezmienne – rany zszywa się nicią podobną do tej, która służy do zszywania ubrań. Nić chirurgiczna jest jednak materiałem specjalistycznym, który musi być wytrzymały i bezpieczny dla pacjenta. Na rynku dostępne są różne rodzaje nici chirurgicznych służących do zakładania szwów w sytuacjach incydentalnych bądź okolicznościach pooperacyjnych. Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom nici, oceniając ich największe walory oraz słabsze strony.

Nić chirurgiczna naturalna czy syntetyczna?

Nici chirurgiczne wykonane z naturalnych materiałów pojawiły się na długo przed tym, zanim zaczęto produkować syntetyki i doskonale zdawały egzamin. Do dziś wielu medyków preferuje nici wykonane z naturalnych materiałów przyjaznych dla ludzkiego ciała. Przykładem są nici wykonywane z jedwabiu. Są bardzo delikatne i przyjemne w dotyku, nie skręcają się na stałe, więc można je dowolnie uformować. Są również bardzo poręczne, choć nie wchłaniają się jak wiele nowoczesnych szwów, więc trzeba zadać sobie trud ich ściągania, ale materiał można uznać za wysokiej klasy komponent, który sprawdza się precyzyjnej chirurgicznej pracy. Sztucznie produkowane nici są bardzo wytrzymałe, lecz w dotyku ten materiał ma już zupełnie inną fakturę i może dawać bardziej odczuwalne wrażenie ciała obcego w tkance.

Rozpuszczalne i nierozpuszczalne nici chirurgiczne

Dużą zaletą współczesnych nici chirurgicznych jest to, że mogą się rozpuszczać w ciele. Innymi słowy, nie trzeba ich wówczas usuwać, tylko naturalnie zasklepiają się w ranie, stając się integralną częścią skóry. Oczywiście wciąż stosowane są tradycyjne nici, które się nie wchłaniają, lecz niektórzy pacjenci bardzo nie lubią momentu ich zdejmowania, choć to zasadniczo nie boli. Nici biodegradowalne, czyli takie, które się wchłaniają mogą przez pewien czas dawać uczucie ciągnięcia pod skórą, lecz z czasem stają się niewyczuwalne i rozpuszczają się w tkance. Szwy rozpuszczalne można klasyfikować według czasu ich rozkładu w organizmie na:
– szwy o krótkim okresie podtrzymywania tkanki;
– szwy o średnim okresie podtrzymywania tkanki;
– szwy o długim okresie podtrzymywania tkanki.

Wszystko zależy od wielkości i głębokości rany, na którą nakłada się szwy.

Nić chirurgiczna sklep z różnymi rodzajami do wyboru

W sprzedaży dostępne są nici jedno- bądź wielowłóknowe. Te pierwsze są bardziej poręczne, lecz z kolei mniej wytrzymałe. Drugie mogą trudniej przechodzić przez tkankę i być bardziej sztywne, lecz trzymają solidnie całe połacie skóry. Niezależnie od rodzaju, jeśli ma być doskonałej klasy nić chirurgiczna sklep medyczny i specjalistyczny jest najlepszym wyborem. Można tam zakupić nici z gwarancją producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *